October 21, 2023

Czego oczekiwać od pierwszej wizyty u psychologa? Przewodnik dla początkujących

Czego oczekiwać od pierwszej wizyty u psychologa? Przewodnik dla początkujących

Czego oczekiwać od pierwszej wizyty u psychologa? Przewodnik dla początkujących

Pewnego dnia zdajesz sobie sprawę, że pewne powtarzające się myśli, uczucia czy zdarzenia zaczynają utrudniać Ci codzienność. Czy to moment, kiedy powinieneś/aś przemyśleć wizytę u psychologa? I na co powinieneś/aś się przygotować? Zapraszam do lektury tego przewodnika, który rozwieje Twoje wątpliwości.

Zrozumieć potrzebę: dlaczego decydować się na wizytę u psychologa?

Umówienie się na spotkanie z psychologiem jest ważnym krokiem, który wymaga dużej odwagi. Społeczne stereotypy, strach przed oceną czy nawet obawa przed własnymi emocjami mogą stanowić poważne przeszkody. Na opory mogą wpływać też nasze wewnętrzne przekonania o zdrowiu psychicznym - od przekonania, że "takie problemy rozwiązuje się samodzielnie", po "tylko szaleńcy chodzą do psychologa". W tych sytuacjach dobrze jest pamiętać, że psycholog to specjalista, który pomoże Ci zrozumieć i poradzić sobie z trudnościami, z którymi mierzy się twoja psychika.

Szereg problemów, z którymi możemy sobie nie radzić w życiu prywatnym, zawodowym czy społecznym, to właściwe przyczyny, dla których warto zdecydować się na konsultację z psychologiem. Są to m.in.: problemy z relacjami, kłopoty ze snem, trudności z koncentracją, lęki, napady paniki, chroniczne zmęczenie, uczucie smutku czy pustka.

Pierwsze kroki: co czeka Cię podczas pierwszego spotkania z psychologiem?

Na pierwszej wizycie psycholog kielce przede wszystkim zapozna się z Tobą oraz Twoim problemem. Spotkanie z reguły zaczyna się od wstępnej rozmowy, podczas której możesz opowiedzieć o tym, co Cię przyniosło. Psycholog na pewno chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o Twoim życiu, Twoich doświadczeniach i Twoim obecnym stanie.

Pamiętaj, że na tym etapie nie ma "dobrej" ani "złej" odpowiedzi. Psycholog jest tutaj, aby Ci pomóc, a nie oceniać. Najważniejsze jest, abyś czuł się komfortowo i bezpiecznie. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub obawy, nie wahaj się ich wyrazić – jest to część budowania relacji terapeutycznej.

Podążaj za swoją ścieżką: co dalej po pierwszej wizycie u psychologa?

Po pierwszej wizycie u psychologa możesz czuć się ulżone, zdezorientowane, zmieszane, a nawet trochę zmęczone. Wszystko to jest zupełnie normalne. Ważne jest, aby dać sobie czas na przetworzenie wszystkiego, co się wydarzyło podczas sesji.

Pod koniec spotkania Twoim kolejnym krokiem będzie omówienie planu dalszych działań. Może to obejmować kolejne sesje, metody pracy nad problemem czy ustalenie celów terapeutycznych. Pamiętaj, że każda terapia jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Korzystanie z pomocy psychologa to długotrwały proces, który wymaga zaangażowania i pracy nad sobą. Wszelkie zmiany wymagają czasu, więc ważne jest cierpliwość i zaufanie do swojego terapeuty. Pamiętaj jednak, że zbieranie sił i podejmowanie wysiłku, by zadbać o siebie, jest czymś, na co zasługujesz.