April 14, 2022

Dlaczego warto dbać o stopy?

Dlaczego warto dbać o stopy?

Wiele osób bagatelizuję troskę o własne stopy, co może niestety skutkować rozwojem uciążliwych chorób i uniedogodnień. Nasze stopy są bowiem obciążane przez ciężar całego ciała, dziennie pokonują często duże odległości i rzadko mają okazję prawdziwie „odetchnąć”. Dlaczego zatem warto zadbać o tę część ciała?

Aspekty estetyczne

Jednym z podstawowych powodów, dla których warto zadbać o swoje stopy, jest oczywiście kwestia ich wyglądu. Przez większość dnia ukrywamy tę część ciała pod odzieżą i butami, jednak prędzej czy później przychodzi moment, kiedy musimy odsłonić stopy, chociażby podczas wakacji, na basenie czy u lekarza. Zaniedbywanie stóp może prowadzić także do rozwoju groźnych chorób skóry i paznokci, takich jak m.in. grzybica czy bolesne wrastanie paznokci. Z takimi problemami może sobie poradzić tylko podolog – Warszawa czy Trójmiasto, wizyta u takiego specjalisty nie należy do najprzyjemniejszych i najtańszych.

Choroby kręgosłupa

Nasze stopy i prawidłowa postawa mają bezpośrednie przełożenie na kondycję kręgosłupa. Ich nadmierne obciążanie może bowiem prowadzić do poważnych zwyrodnień i bolesnych kontuzji w obrębie odcinka lędźwiowego. Kluczowe w tym przypadku jest odpowiednio dobrane obuwie, szczególnie jeśli wykonujemy pracę stojącą. Jeśli zauważysz, że twoje stopy zaczynają boleć, puchnąć lub są wyraźnie zasinione, koniecznie udaj się na konsultację lekarską. Leczenie rwy kulszowej, wysuniętych kręgów czy postępującej skoliozy (czyli efektów zbyt dużego obciążania stóp) jest bowiem niezwykle czasochłonne i zazwyczaj wiąże się z koniecznością wdrożenia kosztownej rehabilitacji, dlatego warto zareagować na objawy możliwie najszybciej.

Poważne problemy z koordynacją ruchową

Ostatnim efektem zaniedbanych stóp jest narażanie ich na groźne kontuzje. Zmęczone i obolałe stopy są bowiem bardziej podatne na kontuzje, które z kolei przekładają się na problemy z koordynacją ruchową. Tego typu dolegliwości mogą istotnie uprzykrzyć codzienne życie i znacznie obniżyć jego komfort. Zdarza się, że kłopoty z poruszaniem się zajdą tak daleko, że niezbędny jest prywatny transport medyczny do szpitala. Karetki mają bowiem niezwykle wysokie obłożenie i w żadnym wypadku nie przyjadą do chorego, który nie może samodzielnie dojechać do lekarza z powodu kontuzji ortopedycznej, w tym przypadku związanej ze stopami.

Jak widać, zaniedbywanie stóp może rodzić poważne dolegliwości. Zdecydowanie warto wyrobić w sobie zdrowy nawyk dbania o tę część ciała przede wszystkim z uwagi na profilaktykę.