December 4, 2022

Dlaczego warto dbać o swoje stopy?

Dlaczego warto dbać o swoje stopy?

Stopy to jedna z naszych najintensywniej eksploatowanych części ciała. Dźwigają one cały nas ciężar podczas codziennych czynności, dlatego bez dwóch zdań zasługują na szczególną troskę. Dlaczego warto podejść do tego tematu poważnie i dbać o swoje stopy? W jaki sposób to robić? Na te pytania odpowiadamy w naszym dzisiejszym artykule!

Stopy a kręgosłup

Na dobrą kondycję naszego kręgosłupa ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich są stopy, a właściwie ich prawidłowe ustawianie podczas chodzenia czy wykonywania codziennych czynności. Jeśli nasze stopy są obolałe, zwyrodniałe lub dzieje się z nimi coś niepożądanego, podczas chodzenia automatycznie staramy się je odciążać. To z kolei nie wpływa zbyt dobrze na nasz kręgosłup, który w wyniku tego typu działania może dawać o sobie znać w bolesny sposób. Jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowego chodzenia? Przede wszystkim narażamy się na różnego występowanie zwyrodnień, zapaleń czy przewlekłych urazów. Wówczas może okazać się konieczne chociażby leczenie rwy kulszowej.

Odpowiednie obuwie

W dbaniu o nasze stopy istotne miejsce zajmuje również dobór odpowiedniego obuwia. Jak wiadomo, noszenie zbyt ciasnych czy niewygodnych butów nie jest wskazane, ponieważ nasze stopy są wówczas podatne na ucisk i różnego rodzaju uszkodzenia. Co ważne, noszenie źle dobranego obuwia zwiększa ryzyko urazów, w tym poważnych skręceń czy zwichnięć. Nikt z nas nie życzy sobie takiego obrotu sprawy, tym bardziej, jeśli wydarzy się to w najmniej oczekiwanych okolicznościach. Ze skręconą kostką musisz udać się do szpitala samodzielnie, dlatego może być wówczas potrzebny prywatny transport medyczny, jeśli np. pomoc bliskich czy zamówienie taksówki nie będzie możliwe.

Nawilżenie i złuszczanie naskórka

Ostatnia kwestia dotyczy już samej estetyki stóp. Na codzień nosimy na nich skarpetki i różne obuwie, dlatego nie mają zbyt wielu okazji do kontaktu z czystym powietrzem, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Z tego powodu codzienna pielęgnacja stóp nie powinna ograniczać się jedynie do ich mycia. Warto włączyć do czynności higienicznych również specjalne środki złuszczające i nawilżające, aby maksymalnie zadbać o podatny na infekcje naskórek. Takie podejście to nie tylko gwarancja pięknych i zadbanych stóp, ale również eliminacja ryzyka różnego rodzaju chorób, a w końcu podolog, Warszawa czy Trójmiasto - to nie lada wydatek!

Codzienna troska o stopy powinna stać się naszym nawykiem. Nie wystarczy bowiem raz na jakiś czas poświęcić im więcej uwagi. Aby być pewnym, że są one w dobrej kondycji, trzeba pewne czynności powtarzać regularnie.