September 29, 2022

Jak dbać o ubrania?

Jak dbać o ubrania?

Aby ubrania służyły nam dłużej i pozostawał w dobrym stanie, warto o nie odpowiednio zadbać. Przede wszystkim, niezwykle ważne jest prawidłowe pranie ubrań, ale to nie zawsze wystarcza. Jak zatem dbać o ubrania? Dowiesz się w tym artykule!

Jak prać ubrania?

Zdarza się, że w natłoku obowiązków zapominamy o tym, że ubrania należy prać w różny sposób, w zależności od tego, z jakiej tkaniny są wykonane. Niektóre delikatne materiały wymagają prania w niskich temperaturach lub ręcznie. Równie istotne jest, jakie proszki do prania zastosujemy. W przypadku białych ubrań, należy wybierać dedykowane proszki, które zawierają wybielające cząsteczki. Dzięki temu materiał nie zżółknie lub nie stanie się szary i zachowa biel na dłużej. W przypadku kolorów, również należy stosować odpowiednie płyny i proszki, które z kolei chronią kolor przed wyblaknięciem.

Zwróć uwagę na symbole na metce

Każde ubranie posiada na metce wszelkie informacje dotyczące prania i prasowania. Umieszczane są zazwyczaj symbole, które wskazują na odpowiednią temperaturę prania, czy tkaninę możemy wirować lub prać chemicznie. Mogą się tam również pojawić informacje, że ubranie może farbować. Do zaleceń należy również sposób prasowania. Przeczytanie metki zajmie nam tylko chwilę, a jest to niezwykle ważne, aby nasze ubrania pozostały w dobrym stanie. Dzięki temu wiemy również, jaki program wybrać, włączając pralkę.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli zależy nam na tym, aby nasze ubrania pozostały w dobrym stanie przez długi czas, warto pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim, powinniśmy prać ubrania dopiero wtedy, gdy jest to konieczne. Zbyt częste pranie negatywnie wpływa na stan odzieży. Do zmechaconych ubrań warto używać golarki, która zdecydowanie polepszy ich wygląd. Równie istotne jest odpowiednie przechowywanie ubrać. Przede wszystkim, nie powinny być przechowywane zbyt ciasno. W garderobie należy utrzymywać porządek i ład. Niezwykle istotne jest również używanie odstraszaczy na mole, na przykład woreczków z lawendą.

Jak suszyć odzież?

Warto pamiętać o tym, że równie istotne, jak pranie odzieży, jest jej suszenie. Na przykład wełniane, ciężkie ubrania warto suszyć na płasko. W ten sposób zachowają swój kształt. Jeśli suszymy ubrania na zewnątrz, zwłaszcza w słonecznie dni, najlepiej będzie przewrócić je na lewą stronę. Koszule z kolei najlepiej jest pozostawić do wyschnięcia na wieszaku. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie je później wyprasować.