February 19, 2023

Jak poradzić sobie z kryzysem w małżeństwie?

Jak poradzić sobie z kryzysem w małżeństwie?

Kryzysy pojawiające się w związkach to normalna rzecz, szczególnie w długoletnich relacjach. Grunt to wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić i szybko zażegnać nieprzyjemną atmosferę. W naszym dzisiejszym artykule prezentujemy kilka sposobów, jak przetrwać małżeński kryzys i znów spojrzeć na siebie jak za dawnych lat!

Szczera rozmowa

Czasem naprawdę nie trzeba wiele, aby zażegnać związkowy kryzys. W wielu przypadkach wystarczy tak naprawdę szczera, często wielogodzinna rozmowa, aby wspólnie dojść do porozumienia i znaleźć najbardziej rozsądne wyjście z sytuacji. Wydawać by się mogło, że rozmawianie o problemach powinno być czymś naturalnym w stałym związku. Okazuje się jednak, że wiele par woli pewne sprawy przemilczeć, zamiast głośno mówić o swoich odczuciach i poglądach na konkretną kwestię. Jeśli czujesz, że w waszej relacji brakuje szczerej konwersacji, zaproś partnera lub partnerkę do rozmowy, stwórz odpowiednią atmosferę i poproś go lub ją o szczerość. Jeśli mimo wszystko nie spotkasz się z dobrą reakcją na swój pomysł, konieczna może okazać się terapia.

Wspólny wyjazd

Kolejnym sposobem na ratowanie małżeństwa z kryzysu jest po prostu wspólny wyjazd na wakacje. To doskonałe rozwiązanie szczególnie dla tych par, które mają dzieci i na co dzień nie mają zbyt wielkich możliwości na spędzenie romantycznego czasu we dwoje. Specjaliści informują, że to właśnie brak czasu dla siebie jest najczęstszym powodem kryzysów w małżeństwach. Jeśli czujesz, że to również wasz problem, postaraj się zorganizować wspólne wakacje, podczas których znów będziecie mogli wyjść na romantyczną kolację czy spacer w pięknej, zmysłowej atmosferze. To oczywiście nie lada wyzwanie, jednak najbliżsi z pewnością wam pomogą i zajmą się dziećmi przez te kilka dni, a wy wrócicie z wyjazdu z zupełnie inną energią i szczęściem wymalowanym na twarzach!

Wsparcie profesjonalistów

Jeśli żaden z powyższych sposobów nie przyniósł w waszej relacji pozytywnych rezultatów, to ostatnią deską ratunku jest zgłoszenie się po pomoc do specjalistów. Mamy oczywiście na myśli wsparcie psychologiczne, czyli terapię dedykowaną dla małżeństw. Czasem do gry musi wejść osoba z zewnątrz, która obiektywnie spojrzy na wasz problem i doradzi, w jaki sposób najlepiej rozpocząć ratowanie związku. Poza tym tego typu osoby mają bogate doświadczenie i pomogły już wielu parom, a zaawansowane techniki psychologiczne są w stanie zdziałać prawdziwe cuda. Profesjonalna psychoterapia małżeńska, Kraków czy Warszawa – w każdym regionie znajdziesz doskonałych specjalistów, którzy otoczą was fachową opieką!