June 17, 2022

Jak przygotować miejsce pod oczko wodne?

Jak przygotować miejsce pod oczko wodne?

Oczko wodne to piękny sposób na urozmaicenie przestrzeni. Wystrój ogrodu zmienia się również poprzez odpowiednie nasadzenia. Ozdobny zbiornik możemy stworzyć sami. Oczko wodne to marzenie wielu właścicieli działek i przydomowych ogródków. Jeśli zbudujemy je na naszej ziemi, możemy dowolnie wybrać miejsce i określić wielkość zbiornika. Oto, na co musisz zwrócić uwagę.

Wybór odpowiedniego miejsca

Oczko musi znajdować się w miejscu nasłonecznionym. Rośliny wodne i przybrzeżne oraz ryby potrzebują około 5-6 godzin światła słonecznego każdego dnia. Jednak oczko nie powinno znajdować się w całkowicie odsłoniętym miejscu. Nadmierna ekspozycja na słońce spowoduje zbyt wysoki wzrost temperatury wody, spalenie roślin i tworzenie się glonów. Warto więc wybrać miejsce, które będzie częściowo zacienione. Pamiętaj jednak, że umieszczenie stawu w pobliżu drzew i krzewów, które obsypują się dużą ilością liści, będzie wymagało regularnego czyszczenia liści. Odpowiednie środki do czyszczenia zapewni Ci hurtownia chemii.

Optymalna wielkość oczka

Nie ma sensu budować bardzo małego oczka wodnego. Wysiłek, jaki wkładamy w jego przygotowanie, nie przyniesie wymiernego efektu. Po pierwsze zgubi się w ogrodzie, a po drugie oczko wodne szybko zarośnie ekspansywną roślinnością wodną. Optymalna wielkość stawu to około 20 m² i głębokość co najmniej jednego metra. Jeśli mimo wszystko chcesz stworzyć malutki staw w swoim ogrodzie, lepiej wybrać mini staw z gotowej plastikowej formy. Wkop taką wannę w ziemię i ułóż według własnego gustu.

Przygotowanie miejsca pod oczko

Po wybraniu odpowiedniego miejsca i ustaleniu wielkości stawu można przystąpić do prac polowych. Pierwszym krokiem jest wytyczenie granic przyszłego stawu, w tym pasa roślinności brzegowej. Obszar zaznaczamy np. sznurkiem. Przed nami najtrudniejszy etap pracy – kopanie zbiornika. Kopiąc staw, modelujemy jednocześnie teren, który zostanie zalany wodą. Optymalnym rozwiązaniem jest wykopanie 2 lub 3 stopnie wokół docelowego głębokiego basenu. Będzie to przestrzeń przygotowana do sadzenia. Głębokość 5-15 cm jest odpowiednia dla roślin strefy płytkiej (nagietki bagienne, nagietki bagienne, szuwary). Głębokość 35-40 cm to strefa roślin, które lubią średnią głębokość (irysy wodne, maczugi wodne). Najgłębsze, około 60-70 cm pod powierzchnią wody, sadzi się lilie wodne. Dno zbiornika należy wykopać nieco głębiej niż docelowa głębokość stawu. Następnie dokładnie oczyszczamy zbiornik z kamieni, korzeni, szkła i innych elementów, które potencjalnie mogą uszkodzić folię. Dno zbiornika zabezpieczamy warstwą piasku.