February 7, 2022

Jak przygotować się do wizyty w saunie?

Jak przygotować się do wizyty w saunie?

Różnego rodzaju sauny cieszą się ogromną popularnością na całym świecie. Nic dziwnego, bowiem korzystanie z sauny daje wiele korzyści zdrowotnych. Sprawdź, jak przygotować się do wizyty w saunie, aby móc w pełni czerpać z jej zalet.

Co daje nam korzystanie z sauny?

Sauna jest pomieszczeniem, w którym panuje podwyższona temperatura, nawet do 100 stopni celsjusza. Korzystanie z niej daje wiele zalet dla naszego zdrowia. Najbardziej popularna jest sauna sucha. Charakteryzuje się gorącym i suchym powietrzem. Podczas korzystania z niej, nasz organizm oczyszcza się z toksyn. Dodatkowo, wzmacnia odporność i posiada właściwości przyspieszające metabolizm. Podczas jednego seansu w saunie możemy spalić nawet do 300 kalorii. Bardzo popularna jest także sauna parowa. W pomieszczeniu znajduje się gorąca para wodna, która powoduje odprężenie organizmu, oczyszcza ciało z toksyn, a także wygładza skórę. Dodatkowo, korzystanie z sauny parowej ma wpływ na rozluźnienie mięśni, a także usprawnia krążenie krwi. Pobyt w kabinie mogą urozmaicić nam różnego rodzaju olejki do sauny, które wchłaniane są przez drogi oddechowe oraz skórę. W zależności od rodzaju olejków, mogą one mieć właściwości odstresowujące, poprawiające samopoczucie czy udrażniające drogi oddechowe.

Jak się przygotować do wizyty w saunie?

Na pobyt w saunie warto przeznaczyć minimum godzinę. To czas niezbędny zarówno do przygotowania się do wejścia do sauny, jak i pobytu w niej. Przed wejściem do sauny powinniśmy wziąć prysznic, a także - w przypadku kobiet - wykonać demakijaż twarzy. Warto także zdjąć wszelką biżuterię, która pod wpływem wysokiej temperatury może spowodować oparzenia. Należy pamiętać także o nawodnieniu organizmu przed wejściem do sauny. Do kabiny powinniśmy zabrać ze sobą duży ręcznik, który układa się na siedzeniu oraz mniejszy - na stopy. Na początek warto wybrać ławkę znajdującą się na najniższym poziomie. Pierwsze wejście powinno trwać około 10 minut. Podczas pobytu w saunie postarajmy się uspokoić myśli, wyciszyć i spokojnie oddychać. Jeśli zauważymy niepokojące objawy, powoli opuśćmy kabinę, nie wykonując gwałtownych ruchów.

Przeciwwskazania do korzystania z sauny

Korzystanie z sauny posiada wiele zalet. Jednak należy pamiętać, że istnieją także przeciwwskazania do jej użytkowania. Przede wszystkim, z sauny nie powinny korzystać osoby przeziębione. Ponadto, szczególnie ostrożne powinny być osoby zmagające się z chorobami układu krwionośnego, gdyż przebywanie w saunie, gdzie panują wysokie temperatury obciąża serce. Do przeciwwskazań korzystania z sauny możemy także zaliczyć ciążę, miażdżycę, nowotwór, okres menstruacji czy choroby zakaźne.