April 10, 2021

Jak zadbać o sterylność w miejscu pracy?

Jak zadbać o sterylność w miejscu pracy?

Są takie miejsca pracy, gdzie osoby zatrudnione muszą zwracać szczególną uwagę na sterylność w pomieszczeniach. Dotyczy to branży medycznej, kosmetyczek, farmaceutów, jak i osób pracujących na produkcji. Poza stosowaniem między innymi odpowiednich środków dezynfekujących, wymagana jest również odpowiednia odzież i obuwie.

Sterylność w pomieszczeniach

Wiele profesji wymaga, aby w pomieszczeniach, w których przebywają pracownicy była zachowana czystość. Oprócz codziennego zachowania porządku na stanowiskach pracy, wiele firm korzysta z usługi DDD. Wrocław i inne duże miasta w Polsce posiadają firmy, które zajmują się tego typu kompleksowymi usługami. Skrót DDD oznacza dezynfekcję, deratyzację i dezynsekcję. Deratyzacja polega na pozbyciu się gryzoni, poprzez rozmieszczanie dawek trucizny. Dezynsekcja natomiast, to usuwanie insektów, takich jak karaluchy, czy pluskwy. Dezynfekcja ma za zadanie pozbyć się wirusów. ale również niebezpiecznych mikroorganizmów, jak i alergenów. Innowacyjną metodą dezynfekcji jest ozonowanie, czyli pozbywanie się wirusów, bakterii i drobnoustrojów za pomocą ozonu.

Ubranie robocze

W wielu miejscach pracy wymagane jest, aby osoby pracujące posiadały odpowiednie ubranie robocze. Chroni pracownika przed zabrudzeniem się niebezpiecznymi substancjami, ale również wymagana jest w przypadku, kiedy należy zwracać szczególną uwagę na czystość na stanowisku pracy. Ochrania także przed zbyt niską, lub zbyt wysoką temperaturą, jak i wilgocią. Do odzieży roboczej możemy zaliczyć między innymi fartuchy, kombinezony, czapki, a także buty medyczne damskie i męskie. Odpowiednia odzież, poza bezpieczeństwem, zapewni również komfort fizyczny, jak i psychiczny podczas codziennego wykonywania obowiązków.

Bezpieczeństwo pracowników

Osoby pracujące w branży medycznej są szczególnie narażone na kontakt z wirusami i bakteriami, które mogą znajdować się w szpitalu. Może to znacznie wpłynąć na zdrowie pracowników, ale również zagrażać ich życiu. Aby temu zapobiec, poza odzieżą ochronną, lekarze i pielęgniarki stosują również maseczki. Stosują je również pracownicy przebywający w miejscach, gdzie występuje dużo dymu i aerozoli w powietrzu. Producent maseczek FFP2 zajmuje się sprzedażą maseczek zasłaniających usta i nos, które są wykorzystywane między innymi przez medyków. Maseczki FFP2 chronią przed pyłem, smogiem, a także wirusami, co jest szczególnie ważne dla osób pracujących w branży medycznej.

Dbanie o sterylność miejscu pracy, częstą dezynfekcję oraz korzystanie z odzieży roboczej jest niezwykle istotne, bowiem ma za zadanie chronić zdrowie i życie pracowników.