May 18, 2021

Jak zadbać o swój kręgosłup?

Jak zadbać o swój kręgosłup?

Praca siedząca, nieprawidłowa postawa, brak ruchu - to i wiele innych rzeczy może wpływać negatywnie na nasz kręgosłup, a co za tym idzie wywoływać ból. Utrudnia on niekiedy codzienne funkcjonowanie, a nawet odbiera radość z życia. Jednak jesteśmy w stanie zmniejszyć uciążliwy ból lub pozbyć się go dzięki wizytom u specjalistów, a także profilaktyce. Sprawdź, jak zadbać o swój kręgosłup.

Przede wszystkim profilaktyka

Jak brzmi słynne powiedzenie - lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dotyczy to również naszych pleców. Aby pozostawały one w dobrej kondycji, powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać  o aktywności fizycznej, a także co jakiś czas wykonywać ćwiczenia na kręgosłup, które pomagają wzmocnić mięśnie i utrzymać poprawną podstawę. Dodatkowo, musimy pamiętać o tym, aby się nie garbić, a także spać na odpowiednio dobranym materacu. Buty medyczne damskie i męskie sprawdzą się idealnie, gdy mamy pracę stojącą. Dlatego warto w nie zainwestować, aby profilaktycznie zadbać o swój kręgosłup.

Wizyta u fizjoterapeuty

Każda osoba, która odczuwa ból pleców pojawiający się na co dzień, ze względu na pracę biurową, fizyczną, wady postawy, a także ze względu na inne okoliczności może umówić się na wizytę do fizjoterapeuty. Na podstawie wywiadu, a  także badania, lekarz może stwierdzić co dolega pacjentowi, a także wdrożyć odpowiednie leczenie i przygotować plan rehabilitacyjny. Pokaże również, jakie ćwiczenia wykonywać w domu, aby zmniejszyć ból. Fizjoterapeuta jest pomocny w wielu problemach, takich jak leczenie rwy kulszowej, zwyrodnień kręgosłupa, bólu odcinka lędźwiowego i wiele innych. W przypadku, gdy pojawi się ból, nie zwlekaj i udaj się do specjalisty!

Wizyta u podologa

Podolog jest lekarzem, który zajmuje się schorzeniami dotyczącymi stóp. Jednak niewiele osób wie, że w kręgu jego zainteresowań są również nogi, jak i kręgosłup. Wszystkie części ciała są ze sobą połączone i oddziałują na siebie. Podologia ortopedyczna zajmuje się wadami oraz zniekształceniami stóp, które mogą mieć wpływ na ból w okolicach pleców. Możemy nie zdawać sobie sprawy z tego, w jak wielu przypadkach może pomóc nam podolog. Warszawa jest miastem, w którym bez problemu znajdziemy gabinet podologiczny.

Wczesna profilaktyka pomoże nam pozostać w dobrej kondycji, a także uniknąć wielu schorzeń, które mogą utrudniać nam codzienne funkcjonowanie. Jeśli jednak pojawia się ból kręgosłupa, to warto niezwłocznie wybrać się do specjalisty i nie zwlekać z wdrożeniem odpowiedniego leczenia.