February 23, 2021

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Kiedy skorzystać z pomocy psychologa?

Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak to fizyczne. To dlatego nie można lekceważyć żadnych niepokojących objawów i zawsze wiedzieć, kiedy udać się do specjalisty po pomoc, zarówno wtedy gdy dotyczy to dziecka, jak i osoby dorosłej. Dzięki temu można szybko uzyskać fachową pomoc.

Czym jest mutyzm wybiórczy i jak sobie z nim poradzić?

Jeszcze do niedawna o tym problemie mówiło się stosunkowo niewiele. Czym jednak jest tajemniczy mutyzm wybiórczy i dlaczego dotyka on w głównej mierze dzieci? Przede wszystkim z mutyzmem typu wybiórczego mamy do czynienia, wtedy gdy dziecko nie odzywa się i nie nawiązuje kontaktu tylko w niektórych sytuacjach i w kontaktach z tylko niektórymi osobami. Jeśli na przykład dziecko normalnie rozmawia ze swoimi rodzicami, a do rówieśników w ogóle się nie odzywa, wtedy podejrzewać można mutyzm typu wybiórczego. W takim przypadku zawsze warto poobserwować nieco dziecko, a gdy zauważy się, że objawy cały czas się utrzymują lub nasilają, zabrać je do psychologa. Nie warto zwlekać zbyt długo, aby problem nie stał się jeszcze poważniejszy.

Z jakimi problemami zgłosić się do psychologa?

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy jest dobry moment na to, aby zabrać dziecko do psychologa, lub jakie objawy wskazują na to, że warto skorzystać z fachowej pomocy. Problemów, jak i zaburzeń natury psychologicznej może być wiele. Warto więc wiedzieć, jak je rozpoznać, albo kiedy po prostu nabrać podejrzeń. Na pewno dziecko, które jest wyobcowane, nie nawiązuje kontaktów z rówieśnikami lub sprawia wrażenie ciągle wystraszonego i zmartwionego, powinno zostać zabrane przynajmniej na specjalistyczną konsultację. W ten sposób psycholog oceni stan zdrowia małego pacjenta i podpowie, co dalej. Oczywiście warto mieć na uwadze, że musi to być doświadczony psycholog dziecięcy. Kraków ma dużo takich specjalistów.

Czym jest hipnoza?

Hipnoza to nie tylko zagadnienie znane z książek i filmów. Zdarza się bowiem, że również w życiu codziennym pacjenci poddawani są specjalistycznej hipnozie, która ma pomóc w leczeniu. Jak wygląda taka hipnoza? Warszawa to jedno z miast, w którym można z niej skorzystać u doświadczonych specjalistów. Sama hipnoza polega na wprowadzeniu pacjenta w specjalny stan, w którym nawiązuje on kontakt ze swoją podświadomością, a więc może wyciągnąć z niej bolesne wspomnienia lub przeżycia, o których chciał zapomnieć, ale które są bardzo istotne dla dalszej terapii, oraz pomocy udzielanej danej osobie. Choć nie jest stosowana często, zdarzają się sytuacje jej wymagające.