January 20, 2023

Kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne

Coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki naturalne, przez to stały się ogólnodostępne w drogeriach, a ich rodzajów i firm jest coraz więcej. Aby dobrać odpowiedni kosmetyk dla siebie, trzeba najpierw ocenić, czego potrzebuje nasza skóra w danej chwili, co toleruje, a także czego nie lubi. Na tej podstawie można zacząć szukać preparatów.

Czym są kosmetyki naturalne?

Kosmetyki naturalne produkowane są niemalże tylko z naturalnych substancji pochodzenia zwierzęcego, roślinnego lub mineralnego. Aby je uzyskać, można stosować wyłącznie procesy fizyczne, czyli tłoczenie, ekstrakcja, filtracja, suszenie bądź destylacja i wiele innych. Muszą spełniać surowe kryteria. Wszystkie surowce roślinne muszą pochodzić z nadzorowanych plantacji. Zabrania się stosowania konwencjonalnych środków ochrony roślin i nawozów. Dozwolone są tylko takie, które są na listach dopuszczonych i certyfikowanych. Oprócz tego są przyjazne dla ciała i środowiska. Bardzo często wytwarzane są ręcznie i pakowane w szkło lub ekologiczny plastik.

Dlaczego warto stosować naturalne kosmetyki?

Dzięki rygorystycznym restrykcją są mało przetworzone, przez co nie maskują tylko objawów nieprawidłowego funkcjonowania skóry, a pobudzają ją do odnowy i ciągłej regeneracji. Naturalne kosmetyki są bezpieczne dla naszej skóry i rzadko wywołują reakcje alergiczne w porównaniu do chemicznych kosmetyków. Są bardziej tolerowane, przez co nie powodują zapychania porów. Łagodzą stany zapalne, wyśmienicie oczyszczają, nawilżają i tonizują skórę. Co najważniejsze, naturalne kosmetyki nadają się do każdego rodzaju cery. Nie powodują zaczerwienienia, podrażnień ani wysypek. W ich składzie znajduje się niewielka ilość substancji aktywnych, które niezwykle skutecznie działają na skórę. Są wśród nich oleje roślinne, glinki, minerały, ekstrakty ziołowe i kwiatowe, olejki eteryczne i inne substancje naturalnego pochodzenia.

Kosmetyki naturalne – dla kogo są przeznaczone?

Bez względu na to, jaki rodzaj cery posiadamy, możemy stosować naturalne kosmetyki. Nadają się do suchej, mieszanej, a także tłustej. Osoby ze skłonnością do wyprysków, czy też podrażnień, także mogą z nich skorzystać. Jeśli w składzie nie jest zawarty alergen, to także osoby z alergią oraz atopowym zapaleniem skóry, mają możliwość używania takich kosmetyków. Wiele z nich ma formułę hipoalergiczną oraz bezzapachową, dzięki czemu są bezpieczne dla kobiet w ciąży, matek karmiących, a także dzieci z wrażliwą skórą i młodzieży z problematyczną cerą. Szeroki wybór tych produktów sprawia, że na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.