January 28, 2022

Moc ziół. Gdzie znajdują zastosowanie?

Moc ziół. Gdzie znajdują zastosowanie?

Z pewnością każdy z was słyszał kiedyś o leczniczej mocy różnego rodzaju ziół. Jest w tym naprawdę wiele prawdy! Nie bez powodu tak wiele leków i farmaceutyków posiada w składzie te drogocenne rośliny, lub nawet całkowicie na nich bazuje W jakich dolegliwościach zioła mogą pomóc? Dziś podajemy kilka przykładów!

Działanie przeciwbólowe i uspokajające

Niektóre z ziół wykazują bardzo mocne działanie przeciwbólowe, które pomocne bywa w wielu sytuacjach. Należą do nich miedzy innymi hakorośl rozesłana, wierzba biała czy imbir lekarski. Picie naparów czy robienie okładów może znacznie ulżyć podczas ciężkich migren, bóli żołądka czy zębów. Zioła wspierają również leczenie rwy kulszowej czy dolegliwości związanych z układem nerwowym. Ich uspokajające i relaksujące właściwości są często na wagę złota, ponieważ zioła potrafią przynieść ukojenie tam, gdzie wszystkie inne dostępne środki zawodzą.

Zatrucia

Picie naparów z odpowiednich ziół wzmacnia organizm i oczyszcza go z toksyn, co szczególnie przydaje się podczas różnego rodzaju zatruć: alkoholowych, farmaceutycznych czy pokarmowych. Jeśli zatrucie jest poważne, zioła powinien dobrać lekarz lub farmaceuta, ponieważ proces detoksykacji organizmu nie trwa jeden dzień. Czasem kuracja trwa nawet kilka miesięcy! Warto pamiętać, aby nie traktować ziół jako środka leczącego zatrucie, lecz wspomagające organizm. Niektóre zatrucia wiążą się z koniecznością wizyty w szpitalu i odbycia płukania żołądka. Niektórzy w akcie desperacji i strachu postanawiają wykorzystać nawet prywatny transport medyczny. Zioła mogą jedynie wspomóc układ nerwowy i pokarmowy w oczyszczaniu się z niepożądanych substancji, ale nigdy nie zastąpią środków farmakologicznych i interwencji lekarza.

Zastosowanie w kosmetologii

Zioła to prawdziwe bogactwo licznych właściwości nawilżających, oczyszczających i ściągających. Z tego powodu tak wiele ziół jest głównym składnikiem niektórych kosmetyków. Mniszek lekarski, rumianek, szałwia, lipa...to tylko niektóre rośliny, które są na szeroką skalę wykorzystywane w kosmetologii. Zioła świetnie nadają się również do stosowania domowego, w postaci naparów i płukanek. Świetnie działają na włosy i cerę, zmiękczając je i odżywiając. Moczenie stóp w odpowiednich mieszkankach ziół to z kolei doskonały sposób dla osób, które borykają się z trudną skórą na stopach. Takie domowe zabiegi w krótkim czasie pozwolą odczuć pierwsze efekty, a profesjonalny podolog, Warszawa czy Trójmiasto, wcale nie kosztuje mało!