January 15, 2021

Nie lekceważ problemów dziecka. Sprawdź kiedy przyda się specjalista

Nie lekceważ problemów dziecka. Sprawdź kiedy przyda się specjalista

Problemy o podłożu psychologicznym coraz częściej dotykają nawet dzieci w wieku przedszkolnym. Oczywiście wiele z nich można rozwiązać odpowiednią terapią. Ważne jest jednak to, aby została ona rozpoczęta w porę, zanim objawy się nasilą. Warto poznać najczęstsze przyczyny zwracania się rodziców o poradę do specjalisty.

Czym jest mutyzm wybiórczy i, czy jest się czym martwić

Mutyzm wybiórczy to zaburzenie, które przyznać trzeba, brzmi dość zagadkowo. Dla wielu ta nazwa może być całkowicie obca. Szacuje się jednak, że mutyzm tego typu dotyka coraz więcej kilkuletnich dzieci. Z tego powodu warto wiedzieć, czym się charakteryzuje i, w jaki sposób można sobie z nim poradzić, aby zobaczyć zadowalające efekty. Mutyzm wybiórczy polega na dobrowolnym zaprzestaniu odzywania się, ale jedynie w wybranych przez dziecko sytuacjach. Przykładem może być to, gdy dziecko normalnie rozmawia z rodzicami w domu, ale ma problem z odzywaniem się w grupie rówieśników i celowo zaprzestaje tego kontaktu. Mutyzm może mieć różne podłoże. Często jest ono związane z nieśmiałością dziecka, ale również przeżytymi traumami. To dlatego nad tym zaburzeniem należy pracować z wykwalifikowanym specjalistą, który najlepiej dobierze sposób leczenia.

Jak wybrać dobrego psychologa?

Kolejną kwestią, która często spędza sen z powiek rodziców, jest wybór odpowiedniego psychologa. Czym kierować się, szukając specjalisty dla swojego dziecka? Na pewno warto sprawdzić jego renomę oraz doświadczenie. Czy taki psycholog posiada kursy z pracy z dziećmi, a może działał już przy podobnych zaburzeniach? Cała ta wiedza pomoże znaleźć specjalistę dobranego do oczekiwań i potrzeb. Na pewno w tej kwestii liczy się dobry psycholog dziecięcy. Kraków ma wielu doskonałych specjalistów, którzy prowadzą zajęcia indywidualne dla dzieci, które pomagają określić rodzaj zaburzeń i rozwiązać je.

Kiedy przyda się psychoza?

Psychoza to bardzo zaawansowany sposób przeprowadzania terapii. To dlatego warto mieć pewność, że jest ona konieczna. Hipnoza jest rodzajem transu, w który wprowadzony jest pacjent, aby lepiej uporać się ze swoimi traumami. W ten sposób ma on możliwość ich przeanalizowania i skupienia się. Polecana jest ona osobom z poważnymi zaburzeniami i przeżyciami. Warto jednak wiedzieć, jak ważna jest odpowiednio dopasowana hipnoza. Warszawa ma do zaoferowania wiele naprawdę wysokiej jakości placówek, w których taka metoda jest praktykowana. W przypadku dzieci jest ona jednak praktykowana jedynie w uzasadnionych przypadkach.