November 22, 2022

Świadomie dbaj o swoje ubrania

Świadomie dbaj o swoje ubrania

Odpowiednia pielęgnacja ubrań pozwoli cieszyć się nimi na długo. Na pewno każdy ma swoją ulubioną koszulkę, sweter, czy spodnie i nawet nie chce myśleć, że kiedyś mogłoby ich zabraknąć w garderobie. Na co zwrócić uwagę w pielęgnacji tkanin, z których wykonana została ulubiona odzież? Czy odpowiednie obchodzenie się z materiałami pozwoli przedłużyć im życie?

Sprawdzaj skład materiału

Ubrania szyte są z różnorodnych tkanin, jest ich naprawdę dużo i czasem nie sposób zapamiętać, co jest czym. Z pomocą przychodzą metki, które zawsze znajdują się wewnątrz odzieży. Na dołączonej instrukcji umieszczone są informacje o składzie produktu. Czasem będzie to jedna pozycja, na przykład 100% bawełny, innym razem materiałów może być kilka, co ma również swoje odzwierciedlenie w funkcjonalności odzieży i jej trwałości. Skład materiału będzie również definiował sposób pielęgnacji. Oprócz spisu tkanin, na metce znajdują się także informacje, najczęściej w postaci piktogramów, o sposobie prania, prasowania oraz konserwacji, warto zapoznać się z ich znaczeniem przed przystąpieniem do tych czynności.

Używaj odpowiednich produktów do prania

Każda tkanina wymaga innego traktowania. Niektóre nie będą tolerowały wybielaczy, inne potrzebują delikatnych środków, które nie uszkodzą materiału lub go nie odbarwią. Należy zwrócić uwagę na to, aby proszki do prania były dobrane odpowiednio do kolorów ubrań. Używając dedykowanego proszku do ciemnych ubrań, możemy liczyć na to, że zachowają one głębie koloru na długo i nie wyblakną po kilku praniach. Natomiast jeśli zgodnie z przeznaczeniem zostaną zastosowane środki do prania jasnej odzieży, unikniemy przebarwień i zżółknięcia materiału. W kwestii prania ważne jest również to, aby dobierać podobnie kolorystycznie rzeczy, a wystrzegać się łączenia bardzo skrajnych i przeciwnych barw. Trudno dopasować do takiego połączenia detergent, a ponadto ubrania mogą pofarbować się nawzajem.

Należycie przechowuj swoje ulubione rzeczy

Chcąc zachować w doskonałej formie ulubioną odzież, należy ją dobrze przechowywać. Koszule lub marynarki można powiesić na wieszak w szafie, jeśli znajduje się tam odpowiednie miejsce dla spodni, to również można je tam umieścić. Swetry lepiej złożyć i przechowywać na płasko w szufladzie, dzięki temu nie rozciągną się i zachowają na długo swój kształt. Warto pomyśleć o dodaniu do szafki z ubraniami pachnących saszetek, które oprócz swoich walorów zapachowych często posiadają również funkcję odstraszającą insekty, które mogłyby zniszczyć odzież.