February 8, 2021

Zadbaj o zdrowie psychiczne swojego dziecka

Zadbaj o zdrowie psychiczne swojego dziecka

Obecnie coraz częściej mówi się o tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Zwłaszcza u dzieci, które zazwyczaj są wrażliwie i nie posiadają jeszcze tylu zasobów, co dorośli, aby skutecznie radzić sobie z napotkanymi problemami. Życie psychiczne dziecka jest niezwykle bogate i różnorodne. Warto zatem być uważnym i od razu reagować, jeśli uznamy, że nasze dziecko potrzebuje pomocy.

Psycholog dziecięcy

Rodziców często niepokoi zachowanie dziecka oraz okazywane przez niego emocje, takie jak wybuchy agresji lub płaczu. Dzieci mogą doświadczać wielu problemów emocjonalnych związanych ze stresem, czy relacją z rówieśnikami. Tego typu problemy mogą sprawić, że dziecko będzie przejawiać agresywne zachowania lub zamknie się w sobie. W takich przypadkach pomóc może psycholog dziecięcy. Kraków i wiele dużych miast w Polsce to miejsca, w których z łatwością znajdziemy odpowiedniego specjalistę. Psycholog pomoże w poradzeniu sobie z trudnymi dla dziecka sytuacjami oraz wesprze rodziców i da niezbędne wskazówki, które pozytywnie wpłyną na relacje członków rodziny.

Hipnoterapia - zalety

Coraz bardziej popularna staje się obecnie hipnoterapia. Przed wizytą u specjalisty, warto rozeznać się, na czym dokładnie polega hipnoza. Warszawa i okolice to miejsca, w których z pewnością znajdziemy odpowiedni gabinet i zaczerpniemy wszystkich potrzebnych informacji. Ta metoda terapii jest również skuteczna w przypadku dzieci. Około 7-8 lat to wiek, w którym z powodzeniem można zacząć współpracę. Hipnoterapia pomaga rozwiązać problemy u dzieci związane ze stanami lękowymi, moczeniem nocnym, czy stresem. Dzieci są doskonałymi odbiorcami hipnozy, a rodzice mogą liczyć na wsparcie hipnoterapeuty.

Mutyzm wybiórczy - zaburzenie wieku dziecięcego

Mutyzm wybiórczy jest zaburzeniem wieku dziecięcego, który występuje zazwyczaj przed piątym rokiem życia. Objawia się niemożnością mówienia w niektórych sytuacjach, które mogą być dla dziecka stresujące, a w których komunikacja jest wymagana. Może się to pojawić na przykład w szkole. Poza lekcjami dzieci mogą nie przejawiać żadnych problemów z komunikacją. To zaburzenie nie mija samoistnie, a może się pogłębiać i stać przyczyną między innymi izolacji społecznej. Dlatego tak ważne jest leczenie i współpraca z psychologiem, ale również z logopedą. Specjalista udzieli również porad rodzicom, jak powinni zachowywać się w stosunku do dziecka, aby wspomóc jego leczenie.

Zdrowie psychiczne jest równie istotne, jak fizyczne. Na szczęście coraz więcej się o tym mówi, a możliwości uzyskania profesjonalnej pomocy są powszechnie dostępne.