January 22, 2021

Zdrowie intymne pod kontrolą

Zdrowie intymne pod kontrolą

Zdrowie intymne jest niezwykle ważne i właśnie dlatego kobiety powinny się regularnie badać, aby uniknąć chorób oraz późniejszych problemów. Regularne wizyty u ginekologa, z całą pewnością powinny w tym pomóc. Bardzo ważny jest jednak również lekarz z doświadczeniem, a także odpowiednio dobrana antykoncepcja, oczywiście jeśli panie się na nią decydują.

Czym jest sonda ginekologiczna i, w jakim celu jest stosowana?

Sonda ginekologiczna to jednorazowy przyrząd, który służy do przeprowadzenia dokładnego badania w drogach rodnych kobiety. Wykonana jest ona z plastiku i jest bardzo cienka, aby ograniczyć uczucie dyskomfortu podczas wizyty lekarskiej. Zakończona jest ona miękką kulką, dzięki czemu unika się w ten sposób ewentualnych podrażnień. Takie sondy wysokiej jakości powinny znajdować się we wszystkich gabinetach ginekologicznych. Wybierając modele z podziałką można mieć pewność, że pomiary zostaną wykonane profesjonalnie i w sposób komfortowy dla pacjentki.

Antykoncepcja bez hormonów

Wiele pań zwraca się do ginekologa z prośbą o dobranie odpowiedniej antykoncepcji, która będzie skuteczna, ale jednocześnie nie będzie hormonalna. W tym przypadku sprawdza się antykoncepcja barierowa. Często stosowana jest ona zwłaszcza u młodych kobiet, które nie posiadają jeszcze potomstwa i z tego powodu nie stosują antykoncepcji hormonalnej. Jedną z polecanych opcji jest tak zwana antykoncepcja mechaniczna, a dokładniej mówiąc, błona dopochwowa. Jest ona bardzo wygodna, choć wymaga nieco wprawy. Głównie dlatego, że stosowana jest tylko, wtedy gdy planuje się współżycie. Bardzo ważne jest więc, aby została ona prawidłowo założona. Ważne jest także to, aby stosować ją razem z żelem antykoncepcyjnym. Takie rozwiązanie proponowane jest kobietom, które z jakiegoś względu nie chcą lub nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej, a klasyczne prezerwatywy nie są ich wymarzonym rozwiązaniem.

Dlaczego ważne jest to, aby mieć swoje zdrowie intymne pod kontrolą?

Niektóre panie cały czas przekładają swoje wizyty ginekologiczne. Warto jednak pamiętać, że regularne badania dają pewność, że w organizmie nie dzieje się nic złego. Pilnowanie terminów leży więc w interesie każdej pacjentki. Do ginekologa można zwrócić się także z pytaniami lub poprosić o dobór najlepszej antykoncepcji. Na podstawie uzyskanych badań, a także wywiadu z kobietą, z całą pewnością uda się znaleźć rozwiązanie, które zadowoli wszystkich. W tej chwili na rynku możliwych jest wiele możliwości, które na pewno okażą się wygodne i bezpieczne.